Presoterapia urządzenia, Aparaty do presoterapii

Presoterapia to metoda masażu, która w ostatnim czasie zdobywa coraz większą popularność, ciesząc się powodzeniem chociażby u zawodowych sportowców, ale i nie tylko. Czym jest presoterapia i czy warto ją stosować? Jak wygląda zabieg masażu ciśnieniowego i czy jest on bezpieczny?

Co to jest presoterapia? 

Presoterapia, czy też masaż pneumatyczny to rodzaj drenażu limfatycznego, gdzie przy pomocy odpowiedniego urządzenia masującego, pobudzamy limfę do krążenia w naczyniach limfatycznych, poprawiając krążenie krwi i ukrwienie tkanek. Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy, w którym wykorzystuje się ciśnienie. 

Presoterapia powstała w latach 60. XX w. w USA, wskutek prób rozwiązania problemów z jakimi borykały się kobiety po zabiegu mastektomii - obrzęków i opuchlizn kończyn górnych oraz klatki piersiowej. Presoterapia okazała się idealnym rozwiązaniem.

Sprawdź możliwości
jakie daje Leasing

Sprawdź

Jak wygląda zabieg presoterapii? 

Presoterapia nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta. Zabieg odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia i mankietów, które nakłada się na wybrane miejsca. Zazwyczaj masaż pneumatyczny wykonuje się w obrębie kończyn.

Za pomocą mankietów ciało jest uciskane w określonych miejscach za pomocą sprzężonego powietrza, który wypełnia mankiety w określonych odstępach czasu.  

Główny cel zabiegu polega na przepychaniu limfy, inaczej chłonki, w kierunku od najdalej do najbliżej położonych od serca części ciała. Dzięki temu limfa nie zalega w naczyniach limfatycznych, nie powodując obrzęków i zastojów. 

Przepychana chłonka jest kierowana do węzłów chłonnych, gdzie ulega recyrkulacji i dzięki temu nie zalega w naczyniach limfatycznych. Zabieg presoterapii jest całkowicie bezbolesny oraz nieinwazyjny.

Efekty są widoczne już po kilku sesjach, co czyni go wyjątkowo ekonomicznym. Zabieg może być wykonany w domu lub w salonie kosmetycznym, jednak przed przystąpieniem do niego, należy zawsze skonsultować się z lekarzem. 

Dlaczego limfa zalega w naczyniach? 

W naturalnych warunkach organizmu, naczynia limfatyczne, w przeciwieństwie do krwionośnych nie posiadają pompy w postaci serca. Krążenie limfy, z kierunku kończyn w stronę serca i węzłów chłonnych jest napędzane siłą skurczów mięśni i niejako przepychane w górę.

Z tego względu, dość częste są zaburzenia w przepływie limfy, w szczególności u osób o siedzącym trybie życia - skutkiem tego mogą być obrzęki zarówno żylne, jak i limfatyczne, żylaki i uczucie ciężkości w kończynach, zwłaszcza dolnych. 

Presoterapia – dla kogo? 

Wskazań do presoterapii może być wiele. Masaż pneumatyczny jest techniką masażu popularną wśród sportowców, gdyż wspomaga ona działanie układu krążenia, poprawiając ukrwienie mięśni oraz przynosząc ulgę po intensywnym wysiłku fizycznym.

Zabieg drenażu limfatycznego jest także polecany dla kobiet w ciąży, cierpiących na uczucie ciężkich i opuchniętych nóg, oczywiście po uprzedniej konsultacji lekarskiej. Presoterapia zapobiega zatrzymywaniu wody w organiźmie, a także przynosi ukojenie dla osób cierpiących na nerwobóle oraz pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn. 

Jeśli chodzi o medyczne wskazania do presoterapii należą do nich; 

  • przebyte operacje, takie jak mastektomia, 
  • cukrzyca,
  • zaburzenia układu krążenia, 
  • problemy z unaczynieniem, 
  • sinica kończyn, 
  • zespół Reynauda, 
  • zapalenia wielostawowe, 
  • otyłość 

Zabieg presoterapii ma także zastosowanie w profilaktyce przeciwżylakowej. 

Presoterapia jest szczególnie polecana po mastektomii, czyli zabiegu usunięcia piersi. Po tym zabiegu występuje możliwość pojawienia się obrzęku kończyny górnej bądź klatki piersiowej, co jest związane z koniecznością usunięcia podczas operacji niektórych węzłów chłonnych w okolicy pachy, co utrudnia odpływ limfy. 

Drenaż limfatyczny a medycyna estetyczna 

Oprócz wyżej wymienionych, presoterapia ma także szerokie zastosowanie w kosmetologii. Drenaż limfatyczny pomaga w walce z celulitem, może zmniejszyć widoczność blizn, przyczynia się do ujędrnienia i wygładzenia skóry dzięki poprawie jej ukrwienia oraz pomaga w wyszczupleniu i wysmukleniu sylwetki. 

Wyróżniamy dwa rodzaje cellulitu; wodny i tłuszczowy. Pierwszy z nich wynika z gromadzenia się wody w tkankach, co powoduje obrzęk. Drugi zaś, cellulit tłuszczowy, charakteryzuje się nieprawidłowym metabolizmem tkanki tłuszczowej. Cellulit nie tylko zaburza estetyczny wygląd skóry, ale i upośledza krążenie krwi i limfy, co powoduje gorsze ukrwienie i dotlenienie komórek. 

Presoterapia najlepiej sprawdzi się w przypadku cellulitu wodnego, lecz efekty będą widoczne także w przypadku cellulitu lipidowego, w szczególności jeśli połączymy masaż pneumatyczny z zabiegami rozbijającymi tkankę tłuszczową. 

Przeciwwskazania do zabiegu presoterapii 

Niestety, nie wszyscy mogą poddać się zabiegowi masażu pneumatycznego. Do przeciwwskazań należą; 

  • choroby hematologiczne, 
  • choroby serca, niewydolność serca, 
  • obecność rozrusznika (stymulatora) serca, 
  • metalowe protezy, 
  • niewydolność nerek, 
  • niewydolność wątroby, 
  • aktualnie występujące ostre stany zapalne, zakażenia i owrzodzenia skóry, 
  • zakrzepowe zapalenie żył, 
  • nadciśnienie, 
  • miażdżyca, 
  • zapalenie naczyń chłonnych, 
  • zapalenia stawów. 

Jak często wykonywać zabieg presoterapii? 

Wszystko to zależy od potrzeb indywidualnych pacjenta, od jego przypadłości i kondycji. W przypadku sportowców odbywa się to często po każdym treningu. Niektórym pacjentom wystarczy wykonanie zabiegu 1-2 razy w tygodniu, inni wymagają go codziennie. 

Czy można wykonać zabieg presoterapii samodzielnie w domu? 

Masaż pneumatyczny można wykonać także samodzielnie w domu. Przed przystąpieniem do domowej presoterapii należy jednak pamiętać, że nawet jeśli planujemy wykonywać go sami, zawsze należy dokonać konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą, tak, aby ustalić parametry zabiegu takie jak czas trwania czy częstotliwość. Jest to bardzo ważne, gdyż nieodpowiednio wykonywana presoterapia może pogorszyć stan organizmu! 

Obsługa aparatu do drenażu limfatycznego jest bardzo prosta. Po podłączeniu mankietów do urządzenia, zwykle za pomocą specjalnych taśm, należy urządzenie włączyć i ustawić wybrany tryb pracy, ciśnienie i czas.

Po ustawieniu wszystkich niezbędnych parametrów należy nałożyć mankiety na wybrane miejsca i rozpocząć zabieg. Po upłynięciu wcześniej wybranego czasu, urządzenie samo zakończy zabieg. Podczas kupna urządzenia do domowego masażu ciśnieniowego, należy upewnić się, że jest on przeznaczony właśnie do użytku domowego.

Podsumowanie – czy warto? 

Presoterapia to nieinwazyjny, bezbolesny zabieg, który w dosyć szybkim czasie da pożądane efekty. Dzięki prostym w obsłudze i intuicyjnym urządzeniom oraz niewielkim cenom za poszczególne serie, jest to ekonomiczne rozwiązanie dla osób zmagających się z obrzękami, uczuciem ciężkich nóg czy cellulitem.

Presoterapii możemy się poddać zarówno w zaciszu własnego domu, jak i w salonie kosmetycznym gdzie zostanie on wykonany przez profesjonalistów. Zabieg masażu pneumatycznego jest w pełni bezpieczny, jeśli upewnimy się wcześniej, że nie dotyczą nas żadne z przeciwwskazań.

Zabieg kryjący się pod nazwą presoterapia to mechaniczny drenaż limfatyczny, który w ostatnim czasie jest coraz bardziej rozpowszechnioną metodą fizjoterapeutyczną, stosowaną najczęściej w leczeniu wielu chorób, ale także jako skuteczna profilaktyka, która poprawia funkcjonowanie organizmu. Choć zabieg ten w ostatnim czasie zyskuje na popularności wciąż pojawia się wiele pytań dotyczących tego, czym tak naprawdę jest i na czym polega. Poniżej zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat leczenia drenażem limfatycznym.

Zabieg kryjący się pod nazwą presoterapia to mechaniczny drenaż limfatyczny, który w ostatnim czasie jest coraz bardziej rozpowszechnioną metodą fizjoterapeutyczną, stosowaną najczęściej w leczeniu wielu chorób, ale także jako skuteczna profilaktyka, która poprawia funkcjonowanie organizmu. Choć zabieg ten w ostatnim czasie zyskuje na popularności wciąż pojawia się wiele pytań dotyczących tego, czym tak naprawdę jest i na czym polega. Poniżej zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat leczenia drenażem limfatycznym.

Czym jest presoterapia?

Presoterapia, czyli terapia drenażem limfatycznym to zabieg wykorzystujący specjalistyczny aparat do masażu uciskowego, który stosuje się na konkretne części ciała, takie jak: biodra, brzuch, kończyny górne i dolne, a także pośladki, w celu poprawienia przepływu limfy i krwi oraz redukcji pojawiających się obrzęków limfatycznych.

Na czym polega terapia drenażem limfatycznym?

Jednym z najbardziej podstawowych celów masażu uciskowego jest tak zwane "przepchnięcie" zalegającej chłonki w stronę węzłów chłonnych. Jak już zostało wspomniane, zabieg ten można wykonywać na różnych częściach ciała, w zależności od potrzeb i zaleceń specjalisty. Na przykładzie kończyn górnych i dolnych proces przeprowadzenia presoterapia wygląda następująco: na samym początku należy włożyć kończynę do specjalnego mankietu, a następnie na panelu aparatu do terapii drenażem limfatycznym wybrać program i czas trwania zabiegu.

Po odpowiednim ustawieniu urządzenia, w komorach  mankietów zaczyna pojawiać się powietrze, które wypełniając całą przestrzeń zaczyna uciskać konkretną część ciała. Aparat do drenażu limfatycznego może występować w różnych wersjach, a każda z nich posiada nieco inne funkcje i tryby pracy. W niektórych modelach komory napełniają się w odmiennych kolejnościach, w różnych momentach wypuszczając powietrze z poszczególnych komór powietrznych.

Wskazania do terapii uciskowej

Terapia drenażem limfatycznym i wykorzystywane w niej narzędzia umożliwią prawidłowy przepływ limfy, przepływ krwi, a także redukcję obrzęków limfatycznych, czyli przepychanie zastojów chłonki w kierunku węzłów chłonnych. Poddanie się temu zabiegowi zalecane jest więc osobom, które cierpią na niewydolność układu limfatycznego, cukrzycę, zaburzenia hormonalne, a także uległy wypadkowi, po którym pojawiły się niepokojące obrzęki.

Jednak to nie wszystko, aparat do drenażu limfatycznego jest też powszechnie wykorzystywany w profilaktyce przeciwżylakowej oraz u sportowców po ciężkim wysiłku fizycznego w celu szybszej i skuteczniejszej regeneracji. Oprócz leczniczego zastosowania presoterapii, coraz popularniejsze zaczęło być również wykorzystanie tego zabiegu a medycynie estetycznej i kosmetyce, gdzie aparatu używa się do redukcji cellulitu i detoksykacji organizmu.

Presoterapia a gwarantowane efekty

Jak już zostało to dokładnie wyjaśnione stosowanie zabiegów presoterapii przyspiesza przepływ limfy i krwi, co za tym idzie umożliwia procesy regeneracyjne - w tym regeneracji mięśni, wchłanianie się obrzęków i siniaków oraz pozbycie się tak zwanego uczucia "ciężkich nóg". Terapia drenażem limfatycznym przynosi uczucie ulgi i jest skuteczna jako profilaktyka niewydolności żylnej, np. żylne zaburzenia krążenia otwarte.

Przeciwwskazania w stosowaniu terapii uciskowej

Choć presoterapia jest niezwykle skutecznym i w ostatnim czasie bardzo porządnym zabiegiem, to posiada też pewne przeciwskazania. Do tej terapii nie powinny podchodzić przede wszystkim osoby, u których jest podejrzana zakrzepica żylna kończyn, nadciśnienie, miażdżyca, niewydolność serca, zapalenie naczyń chłonnych oraz stany zapalne stawów. Ze względu, że dostęp do presoterapii jest coraz powszechniejszy oraz istnieją mobilne aparaty do zabiegów domowych, szczególnie zalecana jest konsultacja ze specjalistą w celu ustalenia możliwości poddania się zabiegowi.

Przygotowanie do zabiegu aparatem do drenażu limfatycznego

Presoterapia nie jest skomplikowanym zabiegiem i z tego też względu nie wymaga specjalistycznego przygotowania, w szczególności ze stron osoby poddawanej mu. Zalecane jest jedynie ubranie się w wygodny ubiór, najlepiej bezszwowe getry, jednak w przypadku braku odpowiedniego ubrania zawsze można skorzystać ze specjalnych jednorazowych nakładek. Potem jedynie należy pamiętać o komfortowym położeniu się i zrelaksowaniu, gdyż zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Presoterapia w warunkach domowych - zalecana, czy odradzana?

Terapia drenażem limfatycznym należy do zabiegów łatwych i bezpiecznych, przez co dużo osób decyduje się na wykonanie jej w swoich własnych czterech ścianach, zwłaszcza gdy cierpi się na dolegliwości zdrowotne długotrwałe i nawracające.

Należy jednak zachować przy niej szczególną ostrożność, gdyż jak każdy inny, źle wykonany zabieg może przynieść więcej szkód niż korzyści. Przed zdecydowaniem się na presoterapię w domu należy skonsultować się ze specjalistą - lekarzem lub fizjoterapeutą, w temacie prawdopodobnych przeciwwskazań oraz zaleceń dotyczących częstotliwości, czasu trwania i innych informacji o zabiegu.

Zabieg presoterapii - jak często?

Nie ma jednej, właściwej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od potrzeb i dolegliwości pacjenta, a także zaleceń specjalisty. Są osoby, u których taki zabieg przeprowadzany jest zaledwie raz w tygodniu, inni mają potrzebę wykonywania go codziennie, zaś u sportowców zabieg wykonywany jest po każdym w cięższym wysiłku fizycznym.

Profesjonalne urządzenia do presoterapii

Oferta aparatów do drenażu limfatycznego jest niezwykle bogata, co sprawia, że istnieje możliwość wybrania urządzenia, które idealnie będzie odpowiadało potrzebom pacjenta oraz wymaganiom specjalisty. Wśród szerokiej propozycji aparatów można znaleźć te służące nie tylko do zabiegów kontuzyjnych, profilaktycznych, czy potreningowych. Jest to też sprzęt który jest różnorodny pod względem obsługi różnych trybów pracy i części ciała.

Poręczne, kompaktowe i łatwe w obsłudze - takie właśnie są aparaty do drenażu limfatycznego.

Fundusze europejskie Fundusze europejskie Fundusze europejskie