Zaloguj sięZarejestruj Zaloguj sięZaloguj się

Darmowa dostawa

przy zamówieniu powyżej 200zł oraz wpłacie na konto wysyłka 0zł, w przypadku pobrania koszt 15zł.

Kwas glikolowy


Zabieg kwasem glikolowym to tak zwany peeling chemiczny, który wykonywany jest w salonie kosmetycznym. Z jednej strony nie jest on tak inwazyjny jak mikrodermabrazja, z drugiej natomiast tak łagodny jak peeling enzymatyczny. Zazwyczaj kwas glikolowy zaliczany też alfa-hydroksykwasów stosuje się w stężeniu 30-50%, choć w łagodniejszej formie jego stężenie wynosi 15%.

Działanie na skórę

Kwas glikolowy rozluźnia łączenia międzykomórkowe w zdrowym naskórku, dzięki czemu martwe komórki zostają złuszczone, a pory głęboko oczyszczone. Tak więc usuwa on ze skóry wszystko to co niepotrzebne, jednocześnie ją regenerując. Poza tym poprawia on też krążenie krwi w skórze, co przyczynia się do zwiększenia w niej produkcji elastyny i kolagenu, a to poprawia jej sprężystość oraz napięcie.

Tym samym po peelingu kwasem glikolowym skóra jest świeższa i pozbawiona martwych komórek oraz odpowiednio nawilżona i dotleniona.

Zastosowanie

Zabiegi kwasem glikolowym zalecane są przy problemach skórnych, w tym trądziku młodzieńczym, łojotoku, zmianach skórnych, keratozie skóry, jej odbarwieniom i przebarwieniom czy silnie rozszerzonych porach.

W zależności od potrzeb kosmetyczka po wcześniejszej konsultacji dobiera odpowiednie stężenie kwasu, następnie go aplikując. Warto zauważyć, że jedna aplikacja nie jest wystarczająca i zaleca się serię 4-6 zabiegów w odstępach tygodniowych. Takie sesje dla podtrzymania efektu przeprowadzać można od trzech do pięciu razy w roku.

Mimo iż peeling kwasem glikolowym sam w sobie jest skuteczny, choć dla polepszenia efektu kosmetolodzy sugerują terapię nawilżającą bądź odżywiającą skórę.

Kwas salicylowy


Wszelkie kwasy w kosmetyce wykorzystuje się dziś bardzo często, choć nie może nas to dziwić, jeśli spojrzymy na ich skuteczność. Jednym z nich jest tutaj kwas salicylowy, o którym z pewnością wielu z was już słyszało. Trzeba zauważyć, że przede wszystkim kwas taki ma właściwości przeciwbakteryjne i złuszczające, co oznacza tylko tyle, że bardzo często wykorzystuje się go w kuracjach, które mają wyleczyć trądzik.

Właściwości

Ważne jest tutaj to, że kwas salicylowy jest skuteczny już przy niewielkim stężeniu, bo sięgającym zaledwie 1 czy 2 procent. W walce z trądzikiem skuteczny jest przede wszystkim dlatego, że redukuje jedną z przyczyn jego powstawania, a dokładniej nadmierną keratynizację, a więc nic innego jak nawarstwianie się martwych komórek naskórka w okolicy ujścia mieszków włosowych. Otóż usprawnia on proces usuwania obumarłych komórek naskórka, a co za tym idzie, odblokowuje pory. Co więcej, jako że jest on rozpuszczany w tłuszczach, skutecznie przenika też w głąb mieszków włosowych i redukuje występujące tam stany zapalne.

Stosowanie

Przy kwasie salicylowym pamiętać trzeba o tym, aby nie stosować go zbyt wiele. Nie należy przekraczać tu zalecanych dawek, a więc zazwyczaj nanoszony na skórę powinien być raz dziennie. Poza tym niewskazane jest też łączenie kilku kosmetyków, które zawierają w sobie ten kwas. Jeśli przesadzimy z kwasem salicylowym dojść może do nadmiernego wysuszenia skóry. Rzadziej spotykamy się natomiast z jej pieczeniem.

Błędem jest też odstawienie kwasu, kiedy zmiany skórne przeminą. Należy go stosować nieustannie, gdyż zabezpiecza on skórę przed nawrotem zmian trądzikowych.

Kwas migdałowy

Kwas migdałowy zaliczany jest do alfa-hydroksykwasów zwanych w skrócie AHA. Sprawdza się on w zabiegach złuszczania skóry i jej odmładzania. Działając w warstwie rogowej skóry, rozluźnia on połączenia pomiędzy cementem komórkowym a komórkami naskórka i tym samym sprawia, że cera jest jaśniejsza, gładsza i odpowiednio nawilżona. Warto zauważyć, że często w zależności od potrzeb stosuje się go też w połączeniu z innymi kwasami, między innymi kwasem pirogronowym o właściwościach antybakteryjnych lub zabiegiem jakim jest mikrodermabrazja.

Zastosowanie

Zabieg złuszczania skóry kwasem migdałowym polecany jest przede wszystkim osobom o skórze problematycznej, a więc trądzikowej, wrażliwej, naczynkowej czy mieszanej. Po peelingu poprawia się ogólny stan skóry, a ta jest mniej wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Robi się ona wówczas jaśniejsza oraz jest nawilżona i bardziej napięta. Przy skórze trądzikowej zmiany skórne się natomiast zasuszają, a łojotok się zmniejsza.

Przebieg kuracji

Efekty peelingu kwasem migdałowym widoczne są już po pierwszym razie, choć kosmetolodzy sugerują zastosowanie serii zabiegów. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się być seria sześciu zabiegów z tygodniowym odstępem. Dzięki temu korzystne efekty, a więc rozjaśnienie i nawodnienie skóry, zmniejszenie łojotoku czy wyrównanie kolorytu utrzyma się przez dłuższy czas. W ciągu roku seria taka powtórzona może być natomiast dwukrotnie.

Warto pamiętać również o tym, że po zabiegu kwasem migdałowym przez dwa lub najlepiej trzy tygodnie nie wolno się opalać tak naturalnie, jak i korzystając z solarium.

Kwas pirogronowy

Wszelkiego rodzaju kwasy mają coraz szersze zastosowanie w kosmetologii. W zabiegach kosmetycznych powszechnie stosuje się dziś kwas glikolowy, migdałowy oraz pirogronowy i to właśnie temu ostatniemu postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej.

Nadaje się on bowiem do każdego rodzaju skóry, radząc sobie doskonale z zaskórnikami czy bliznami, które pozostały po młodzieńczym trądziku. Warto odnotować, że kwas pirogronowy stosować można nie tylko na twarz, ale również dekolt, ramiona czy plecy.

Dla kogo?

W pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na pytanie, dla kogo zaleca się zabiegi kwasem pirogronowym. Otóż przede wszystkim sięgnąć po niego powinny osoby borykające się z trądzikiem czy bliznami potrądzikowymi. Poza tym pomaga on także w walce ze zmarszczkami. W zależności od rodzaju problemu oraz jego stopnia rozróżnia się cztery rodzaje peelingu pirogronowego, a więc:

- peeling pirogronowy 40% na zaczerwienienia skóry lub jej łojotokowe zapalenie,
- peeling pirogronowy 40% na trądzik w fazie aktywnej oraz silne przebarwienia skóry,
- peeling pirogronowy 50% na trądzik i skórę łojotokową,
- peeling pirogronowy 60% na blizny potrądzikowe i zmarszczki powierzchniowe.

Zabieg

Decydując się na peeling kwasem pirogronowym, trzeba wziąć pod uwagę, że składa się on z trzech etapów. W pierwszej fazie kosmetyczka musi dokładnie oczyścić skórę, na którą następnie nakłada kawas pirogronowy z uwzględnieniem, że nie może znajdować się on na twarzy nie dłużej niż przez pięć minut. Po tym czasie jest on neutralizowany, co nie oznacza końca zabiegu. Ten następuje dopiero po dwóch lub trzech dniach, kiedy następuje złuszczenie naskórka.